Na Portugalskem smo posneli tudi nekaj fotografij, ki jih objavljamo tudi za vas.
Borzna palača (The palacio de Bolsa) v mestu Porto je res nekaj posebnega; posebej so nas navdušili detajli: mozaiki, bogata oprema, veliko pozlate, skratka impresivna zgradba, ki še danes dokazuje, da je Porto bogato mesto. Po mestu je dobilo naziv tudi njihovo rdeče vino: portovec.
Na konferenci s portugalskimi LAS-i smo ugotovili, da imamo precej podobne težave (predvsem z administrativnimi zahtevami), hkrati pa so nas Portugalci navdušili z dosežki v okviru LEADER programa iz preteklih obdobij. Predvsem so ustvarili res veliko novih delovnih mest. Za sodelovanje s Slovenijo in našimi LAS-i so pripravljeni, v kolikor bomo lahko našli skupne teme, ki zanimajo vse vključene.
Trebilhadouro Village (vas) na območju LAS Adrimag v notranjosti Portugalske je bila ena sama ruševina, dokler se lastniki skupaj z občino niso odločili in iz ruševin ponovno zgradili hiše v njihovem značilnem slogu. Danes je vas urejena, cene so tudi za naše razmere precej zanimive (prenočitev za 8 oseb, z zajtrkom, v tradicionalni hišici s prečudovito teraso in masažnim bazenom stane 200,00 EUR, za dve osebi pri drugi lastnici pa 60,00 EUR). Razgledna točka je fenomenalna. Ta vas leži ob krožni pohodni poti, pri čemer pa si lastniki ne želijo masovnega turizma.
Obisk v Arouca Geoparku je bil zelo zanimiv, še posebej geološki fenomen, imenovan”stone that gives birth” oz. kamni, ki rojevajo. Gre za unikaten geološki pojav, kjer se v svetlejšem kamnu pojavljajo med 2 in 12 cm veliki “orehi” temnejše barve, ki sčasoma, zaradi vremenskih vplivov in njihove trše strukture, izstopijo iz kamnine okoli njih. Pojav je izredno zanimiv in se po doslej znanih podatkih ne pojavlja nikjer drugje na svetu.
Sprehod ob reki Paiva zahteva nekoliko kondicije. Več kot 8 km dolg pohod med drugih obsega tudi vzpon po 500 stopnicah, kjer smo se precej zadihali in ugotavljali, da bo treba kaj narediti v smeri izboljšanja kondicije (vsaj nekateri od nas).
Nacionalni park je bil prejšnje leto skoraj v celoti požgan. Precejšen problem predstavlja drevo evkaliptus, ki ga Portugalci nasajajo namesto domorodnega hrasta. Iz skorje hrasta namreč pridobivajo pluto, ki je njihov pomemben izvozni produkt. Ker pa hrast zelo počasi raste (dejansko lahko “žanjejo” šele prihodnji rodovi), so na Portugalskem začeli nasajati evkaliptus, ki pa je tujerodna invazivna sorta, ki se je v veliki meri sama razširila in izpodriva domače rastlinje. Problem pri evkaliptusu je, da je veliko bolj gorljiv, zato so požari v naravi na Portugalskem še toliko bolj uničujoči. Ob našem ogledu so se drevesa (večinoma evkaliptusi) v roku enega leta že precej obrastla, pri čemer mladi evkaliptus (liste ima srebrno sive barve) daje pokrajini edinstven videz.
Kaj nas je na Portugalskem zelo pritegnilo? Iz vidika LAS predvsem dejstvo, da so zelo učinkovito povezali različne vire financiranja. Z malo sredstev so dosegli zelo impresivne rezultate. Presenetilo nas je tudi, da so investicije (glede na videno) sorazmerno nizke – čeprav je pred nami stalo precej impozantno posestvo oz. zgradba, so bili zneski sofinanciranja relativno nizki. Verjetno je to tudi posledica uporabe lokalnih materialov, milega podnebja (nižji stroški izolacije), upoštevanja lokalnega izročila, kombiniranje več virov ipd.
Kot turiste pa so nas presenetili s povsem sprejemljivimi cenami, primerljivimi z našimi, četudi smo si pijačo naročili v turističnem predelu Porta. Odlična je bila tudi kulinarika. Razen tega je Portugalska zelo raznolika dežela, v okviru naše ekskurzije smo obiskali sever, slišali pa smo, da je jug dežele nekoliko drugačen in da se ga splača obiskati.
LAStovica | LAS Lastovica poganja WordPress